Akné

Akné

Velkým trápením mladistvých, ale i dospělých je akné. Jde o postižení mazových žláz v místě jejich nejčastějšího výskytu. Týká se to hlavně oblastí obličeje, hrudníku, ramen nebo zad. V těchto lokalitách se nachází nejvíce husté mazové žlázky. Asi devadesát procent mladých prodělá některou z forem akné. Většinou je akné provázena mazotokem i v oblasti kštice kůže

Celé lidské tělo pokrývají mazové žlázy. Pouze na obličeji jsou vázány na chlup nebo vlas. Na obličeji je jich více v oblasti čela, nosu a brady. Mazové žlázy mají za úkol produkovat maz, který společně s dalšími produkty kůže, jako je pot, tvoří ochranný kyselý kožní plášť. Plášť hraje velmi důležitou roli v povrchové ochraně kůže. Na vzniku akné se podílí více faktorů. Genetickými vlivy se dědí velikost vlasového míšku, množství a kvalita mazu, dokonce můžete i zdědit formu akné.

U mladých dívek může způsobit tvorbu akné porucha hormonální rovnováhy, například nadbytek androgenů nebo snížená hladina estrogenů, při současné genetické dispozici. U chlapců se vyskytují také těžší formy. K dalším příčinám patří porucha rohovění. Dochází ke zvýšenému rohovění v oblasti vývodu mazové žlázy, což se projevuje jako komedon. Později dochází ke vznikům zánětlivých reakcí a jejich dalšímu šíření. Acne comedonica je mírnou formou a je provázena zvýšeným maštěním kůže a vlasů s výskytem komedonů. U těch černých ústí mazové žlázy zeje, je ucpáno materiálem z lipidů a keratinu. Barva je dána pigmentem. Kvůli černým komedonům se pleť nesprávně nazývá nečistá. Bílé komedony jsou žlázky s uzavřeným ústím, které se vakovitě plní a prosvítají na povrchu kůže. Pokud se tyto projevy zanítí, pak vnikají zarudlé pupínky – acne papulosa. Nodulární akné, kdy projevy splývají v tmavě červeně až fialově zbarvené tuhé a bolestivé uzly, postihují nejčastěji chlapce, ale i muže kolem třiceti let. Akné nevzniká jen na základě výše zmíněných příčin, ale může být vyvolána např. některými léky, chemickými látkami nebo i klimatickými vlivy. Při vzniku akné je velmi důležité správně dbát o svou pleť. Důležitou roli hraje ochranný kožní plášť, který se nachází na povrchu kůže. Tento plášť totiž chrání pleť před pomnožením bakterií, kvasinek nebo virů. Pomáhá udržovat fyziologické bakteriální osídlení povrchu kůže. Je součástí samočistící schopnosti kůže. Když se jdeme umýt, odstraníme nečistoty spolu s ochranným pláštěm. Na mytí je ideální kyselé mýdlo nebo syndety s kyselým pH. Vhodné jsou i speciální mycí gely. K dočištění se doporučují pleťové vody buď s obsahem alkoholu, nebo bez něj. Krémy a pleťová mléka jsou lehká a neucpávají póry.

K léčbě akné jsou dnes k dispozici různé formy přípravků. Při mírných formách akné se aplikuje místní léčba s preparáty, které napomáhají odlučování povrchové vrstvičky kůže a tím zabraňují dalšímu ucpávání žlázek, působí i antisepticky. K místní terapii se používají roztoky, pasty s antibiotiky, antibiotické masti. Důležitá je adekvátní hydratace organismu, protože není nic horšího než nehydratovaná mastná pleť. Mastné krémy tuto pleť jen zhoršují.

Některé mýty o akné:

1.    Mastná jídla, chilli a čokoláda: U většiny lidí má jídlo na rozvoj a průběh akné jen malý vliv. Vědecky není prokázána jakákoliv přímá souvislost s jídlem a akné. Takovým chilli papričkám a dalším ostrým jídlům by se postižení měli raději vyhnout.
2.    Akné mají pouze puberťáci: Akné se může vyskytovat i u mužů a žen po čtyřicítce.