Projedete si rukou vlasy a pokaždé jich několik vypadne. Pro některé to možná zní dost děsivě, ale nebojte se, mohu vás uklidnit ... vypadávání vlasů je naprosto běžná a přirozená věc. Ovšem pouze v případě, že se nejedná o extrémní vypadávání! Za běžné se považuje ztratit denně okolo 100 vlasů, i tak nám jich na hlavě zbude ještě dostatek. Vlasy totiž procházejí určitým životním cyklem, takzvanými fázemi růstu.
Vlas vyrůstající z vlasové cibulky se nejprve musí utužit a postupně začít růst a sílit, což trvá zhruba 4 - 8 let. Většina vlasů, které právě teď zdobí vaši hlavu, se nachází v této fázi. Poté vlas vypadává a jeho místo okamžitě zastupuje vlas nový. Naštěstí vypadávání neprobíhá najednou u všech vlasů, ale postupně, díky čemuž pravidelně každých osm let nezplešatíme.
Na vypadávání vlasů mohou mít velký vliv hormony. Tak například testosteron, jímž disponují zástupci mužského pohlaví, může způsobit oslabení vlasového kořínku a následné vypadnutí vlasu. Tento hormon dále způsobuje nadměrnou tvorbu mazu a může se tak šířit dále po pokožce a zasáhnout kořínky dalších vlasů, čímž se dá zabránit používáním šamponu, který maz spolehlivě spláchne. Estrogeny naopak mají tu vlastnost, že vlasy chrání.
Vlas průměrně za měsíc povyroste o jeden centimetr. Platí však, že nejrychleji rostou vlasy v létě. Naopak snížený růst nastává na podzim a v zimě.
Existují určité faktory, které životnost vlasu ovlivňují. Velkou roli zde hraje především dědičnost. Plešatost a vypadávání vlasů tak dítě obvykle zdědí po kterémkoli z rodičů. U žen nastává úbytek vlasů spolu s úbytkem již zmiňovaného estrogenu, například po ukončení antikoncepce nebo na konci těhotenství. Na rozdíl od mužů však ženy ztrácejí vlasy rovnoměrně. Jistě nemusíte dlouho přemýšlet a vybaví se vám několik mužů, které znáte a kteří disponují takzvanou „pleškou“. Té se dá zabránit vhodnou péčí odborníka, který na základě rozboru struktury vlasu určí, jaké látky je třeba tělu dodat, aby vlasy opět začaly růst tam, kde mají.
Další příčinou ztráty vlasů může být nedostatek jódu a s tím spojené onemocnění štítné žlázy. Za vypadávání může také třeba intenzivní stres, který způsobuje zvýšenou tvorbu mazu a stažení cév v oblasti pokožky hlavy, takže vlas není dostatečně vyživován a odumírá. Proto lidé na vysokých postech obvykle trpí vypadáváním vlasů ve větší míře. Dávejte si také pozor na některé léky, které berete. Také ony mohou mít zásadní vliv na řídnutí vaší hřívy. Doslova vlasovým zabijákem je třeba jednostranná strava chudá na vitamíny a minerály, která je naopak plná živočišných tuků a cukrů.