Některá žena je po celý život spokojená s barvou vlasů, kterou jí vybrala příroda. Jiná si vlasy sice barví, ale jistě přivítá několik rad, jak zvolit ten nejsprávnější barevný tón, který bude vypadat přirozeně a bude ladit s jejím typem.
Výběr barvy vlasů ovlivňuje především barva očí, pleti a také původní barva vlasů. Přestože někdy jde i o otázku momentálního nápadu nebo nálady, jistá pravidla by měla být dodržena.
Jsou-li vaše oči zelené nebo hnědé, budou vám nejlépe slušet teplé tóny – odstíny hnědé rezaté nebo zralé pšenice. Modrooké a zelenooké ženy by naopak měly volit odstíny studenější či popelavě šedé.
Je vhodné vzít v úvahy také původní barvu vlasů. Nemá-li se jednat o změnu razantní, pak stačí vlasy například o několik tónů zesvětlit či ztmavit.
Při výběru barvy se nesmí zapomenout na skutečnost, že světlé tóny chytají na vlasy hůře než tóny tmavé. Červené a rezaté odstíny dlouho vydrží, jedná-li se o první barvení, naopak rychleji se vymyjí z vlasů barvených častěji.
Na to, aby barvy rychleji chytily, existuje obecně známý a hojně používaný trik. Po nanesení barvy na jednotlivé prameny (od zátylku směrem vzhůru) se hlava zabalí do helmy z alobalu nebo mikrotenu a ještě překryje ručníkem. To však platí především pro kratší sestřih vlasů.
U dlouhých vlasů je osvědčené nanášet barvu nejprve na střední část vlasů a na konečky. Nechá se několik minut působit a pak se nanáší ostatní barva k pokožce hlavy, kde bude chytat o něco rychleji, protože zde působí tělesná teplota.
Aby i barvené vlasy byly zdravé, ošetřují se balzámy, regeneračními a výživnými zábaly. Takové je snadné vyrobit i z domácích surovin. Stačí lžička majonézy, medu nebo šťávy z aloe vera vetřená do vlasů. Vlasy takto ošetřené se zabalí do ručníku a zábal se nechá asi hodinu působit. Nakonec se vlasy umyjí a dobře spláchnou.
Na závěr ještě několik rad pro správné barvení:
- Mění-li se blond vlasy na tmavý odstín, je vhodné zkombinovat barvení a přeliv, aby se tmavá barva rychle nevymývala.
- Mění-li se barva vlasů opačně, tedy z tmavé na světlou, je lepší vlasy nejprve promelírovat a postupně pak odrosty dobarvit na světlo. Problém vzniká u černých odstínů, kde je třeba postupovat opatrně a nejlépe také za používání melíru.
- Barva se nanáší na suché vlasy, nejlépe den až dva po umytí, ne však na vlasy mastné, nagelované či nalakované.
- Odrostlé vlasy u pěšinky se vždy barví jako první a teprve asi po 5 minutách se aplikuje barva na zbytek vlasů.
- Před barvením je dobré natřít pokožku na čele, skráních, krku a uších mastným krémem. Tím se zamezí obarvení kůže.