Citlivá pleť nejen v zimě - I. čás

Citlivá pleť je spojení, které je velmi frekventované nejen v ordinacích dermatologů, ale také v kosmetických salonech a v lékárnách. V následujících třech dílech se budeme podrobněji věnovat citlivé pleti, možnostmi její diagnostiky a optimální péče.

Kůže je orgán vnímání
Z odborného hlediska mluvíme o smyslové funkci kůže. Ta zprostředkuje informaci o podnětech ze zevního a vnitřního prostředí. Výsledkem je vjem, chceme-li pocit. Zachycení podnětů mají na starost receptory. Ty můžeme rozdělit na termoreceptory (teplo, chlad) a mechanoreceptory (dotyk, tlak, hluboký tlak, vibrace). Bolest, svědění, ale také teplo zprostředkovávají volná nervová zakončení v pokožce. Zvláštním typem nervového vnímání je nadána oblast kolem vlasové cibulky, která dokáže registrovat i sebenepatrnější pohyb vlasového stvolu.

Co je "svědění"
Pruritus, neboli svědění zprostředkovávají stejná vlákna, která vedou bolest. Obojí je nepříjemný smyslový vjem. S určitou nadsázkou lze říci, že svědění je první známkou poplachového systému, který oznamuje, že něco není v pořádku. Uvolňují se látky, jako je histamin nebo serotonin, které jsou tzv. přímými mediátory zánětu. Svědění lze chápat jako první poplašný signál, který však nemusí být doprovázený objektivními projevy na kůži. Potlačení svědění je důležitou součástí léčby např. u atopického ekzému nebo lupénky.

Pokožka vnímá
Často je pokožka pokládána za pouhou bariéru, která chrání tělo před vstupem nežádoucích látek. Ve skutečnosti je její úloha daleko širší. Pokožka je součástí signální soustavy. Jsou v ní volná nervová zakončení. Proto můžeme bez nadsázky říci, že pokožka vnímá různé podněty, včetně bolestivých, avšak nekrvácí. Ve vrchní vrstvě kůže se nenachází krevní ani lymfatické cévy. Kosmetické ošetření má schopnost vyvolávat jak příjemné, tak nepříjemné vjemy.

Citlivá pleť na kosmetické přípravky
Je vhodné zdůraznit, že citlivá kůže není lékařskou diagnózou, ale samodiagnózou, která často není provázena charakteristickými objektivními známkami. V řadě případů si klienti stěžují na nesnášenlivost např. na kosmetické přípravky, avšak, kromě jejich pocitu, chybí jednoznačné známky dráždění na pleti. Skutečnost, že některý kosmetický přípravek konkrétní osoba špatně snáší, neznamená, že její pleť je citlivá.
Za citlivou pleť z hlediska kosmetiky považujeme stav, kdy klientka nebo klient netoleruje většinu kosmetických přípravků, které jsou v daných podmínkách ostatními osobami běžně tolerovány.
Z uvedené definice je zřejmé, že "citlivost" se velmi obtížně objektivně prokazuje. Zarudnutí nebo dokonce vznik drobných puchýřků nepatří k znakům citlivé pleti, jelikož v tomto případě se již jedná o známky iritativní reakce, což je pojem širší, než citlivá pleť.

Výskyt citlivé pleti v populaci
Epidemiologické výzkumy na téma citlivé pleti stále nejsou dostatečné. Rozsáhlá francouzská studie (Expression Cosmétique N25, Sederma 2014) uvádí, že 50% žen a 30% mužů tvrdí, že mají citlivou pleť.

Diagnostika citlivé pleti
Objektivní diagnostika citlivé pleti je obtížná. Většinou se musíme spolehnout na výpověď postižené osoby. V některých případech registrujeme začervenání, případně rozšířené cévky. U citlivé pleti bývá zpravidla narušena bariérová funkce kůže. Tu lze stanovit pomocí TEWL hodnoty. SynCare nabízí TEWL diagnostiku pleti v salonech a lékárnách - termíny na jdete na www.syncare.cz/diagnostika. Jednoduchým a snadno interpretovatelným pomocníkem v objektivizování citlivé pleti je SenziTest.

Psychologická stránka citlivé pleti
Některá kožní onemocnění jsou doprovázena projevy citlivé pleti. K nim řadíme atopický ekzém, rosaceu, periorální nebo seboroickou dermatitidu či lupénku. V jiných případech však nezjistíme nic, co by mohlo odůvodňovat zvýšenou senzitivitu kůže. Nové výzkumy ukazují, že prostá citlivá pleť je spojena s poruchou zaznamenávání podnětů z vnějšího prostředí na úrovni receptorů v kůži. Současně je u těchto osob zjištěna zvýšená aktivita v senzomotorické oblasti předního laloku mozkové kůry. Citlivost tedy může být vrozená neurologická odchylka.

zdroj: SynCare