Možná jste se s citronovou trávou již setkali a možná jste si to ani neuvědomili. Kromě toho, že bývá tradiční součástí asijské kuchyně, se také přidává do čajů, ale i do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Oblíbená je především pro svoji příjemnou vůni po citronech, kterou způsobuje obsažená silice citral. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou, jak by se mohlo na první pohled zdát. I přesto, že citronová tráva působí v našich končinách poněkud exoticky, lze si ji bez problémů ze semínek vypěstovat i doma.
Citronová tráva, známá také pod názvem voňatka citronová, pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje také v Africe či v Austrálii. Poznáte ji podle úzkých šedozelených listů, dorůstajících do výšky až 150 cm, a příjemné citronové vůně. Jako subtropická rostlina vyžaduje neustále teplé prostředí, proto je dobré pěstovat ji v květináči, abychom ji na zimu mohli bez problémů přenést do chráněných prostor. V případě, že budeme citronovou trávu pěstovat na záhoně, je nutné vybrat plně osluněné místo, nejlépe u zídky, která akumuluje teplo.
Vzhledem k obsaženým látkám, můžeme citronovou trávu zařadit i mezi léčivky. Významný podíl mají především silice, např. citral, limonen, geraniol, a také flavonoidy, které jsou známé pro svoje antioxidační působení. Citronová tráva má také účinky antibakteriální a úspěšně se používá při teplotě, nachlazení i při léčbě chřipky. Kromě toho uklidňuje a využívá se pro léčbu nervových onemocnění. Čaj z citronové trávy podporuje schopnost koncentrace. Obsažené silice příznivě působí při trávicích obtížích, zevně také při svalových bolestech. Úspěšně se používají i na rány a otoky. Obecně je citronová tráva prostředkem k povzbuzení a osvěžení organizmu.
Využití citronové trávy v kuchyni je velmi rozmanité. V jihovýchodní Asii je dokonce nejdůležitějším kořením, které vyrovnává chuť ostrých chili papriček, zdůrazňuje chuť máty a dodává šmrnc polévkám z kokosového mléka. Pro přípravu pokrmů se uplatňují nakrájené nebo roztlučené stonky, které se zpracovávají buď čerstvé nebo sušené. Čerstvé se do jídel přidávají nakrájené jako pórek, sušené stonky, které jsou po chuťové i aromatické stránce méně výraznější, se užívají méně. Kromě toho se využívají i cibulovité konce trávy nakrájené na plátky a tužší stonky, které jsou vhodné pro přípravu vývarů a které se před podáváním odstraňují.
Citronová tráva se výborně hodí k dochucení jídel z rýže, z mořských plodů, ryb a drůbeže. Dobře se kombinuje s česnekem, paprikou a koriandrem. Čerstvá tráva je vhodná do zeleninových salátů, sušená se zase často přidává do čajových směsí. Lahodná je především kombinace se zeleným čajem.