Jak se bezpečně opalovat na slunci

Jak se bezpečně opalovat na slunciJiž před lety řekl doktor Horst Schmidt, přední německý specialista v oboru bezpečnosti kosmetiky:
"Nevěříte bezpečnosti UV filtrů? Jednoduchá pomoc, neopalujte se, zavřete se doma, noste dlouhé šaty a klobouky. Kdo se však po delší dobu vystavuje slunci, musí se rozhodnout - chránit se vhodným přípravkem se schváleným UV fitrem, a nebo se spálit a počítat, kolikrát to kůže vydrží, než řekne DOST! Bohužel, pak už je na jakoukoli ochranu pozdě."

Co nás opaluje
Slunce je přirozeným zdrojem záření, jehož jedna část je souhrnně označována jako UV oblast. Dělíme ji na UVA, UVB, UVC . 99% UV záření, které dopadne na zemský povrchu je UVA. Jen velmi malá část je tvořena UVB. UVC záření na Zemi nedopadá - naštěstí, jelikož má smrtící účinky. Zarudnutí a následné hnědnutí kůže je výsledkem vzájemného spolupůsobení UVA a UVB záření. Opalování na Slunci je však proces komplexnější. Na kůži působí i další složky slunečního záření - viditelné světlo a infračervená radiace. Ta významně kůži prohřívá a má vliv na celkovou reakci kůže při opalování.

Nežádoucí účinky UV záření
UVA záření má především dlouhodobé nežádoucí účinky. Je na prvním místě vnějších faktorů, které zapříčiňují stárnutí kůže. UVB záření má závažnější důsledky. Vyvolává rychlý přímý zánět kůže a poškozuje kožní buňky, které snadněji mohou zmutovat v buňky rakovinné.

Kdy je nezbytné používat při slunění ochranné přípravky?
Je třeba rozlišovat krátkodobé projití po slunci. Za hraniční považujeme v našich podmínkách 5 minut na přímém slunci v létě v době mezi 11 - 14 hodinou. Jedná se o průměrnou hodnotu. Při delším pobytu na slunci je doporučeno nanést na sluněná místa ochranný přípravek. V současné době se dermatologové shodují, že denní krémy by měly obsahovat UV filtry do SPF 10, což plně pokrývá předpokládanou nezáměrnou krátkodobou expozici na slunci.

UV index
To, jaký stupeň SPF u přípravku máme zvolit, lze odhadnout na základě UV indexu, který je zveřejňován v denním zpravodajství. Od stupně 6 se jedná o vysoký UV index, který vyžaduje použití ochranných přípravků při opalování. Jaký stupeň SPF máme zvolit, nám však UV index neřekne.

Co je SPF
SPF je ochranný sluneční faktor a udává kolikrát se prodlouží bezpečná doba pobytu na slunci proti bezpečné době bez ochranného přípravku. Pokud máme například vypozorováno, že naše kůže začíná začervenávat na slunci po 10ti minutách, pak nákupem přípravku s SPF 20 prodloužíme tento čas dvacetkrát. To znamená, že na slunci budeme chráněni po 200 minut.

Výběr vhodného přípravku při opalování
V ideálním případě bychom měli znát aktuální SPF naší pokožky. To je závislé na fototypu a stupni opálení. Fototyp s následným přesným doporučením SPF ochranného přípravku lze stanovit v některých lékárnách a kosmetických salonech. SPF pokožky lze také odhadnout - je to přibližně doba pobytu na slunci (v minutách) bez ochranného filtru, po které dojde k zarudnutí.
SPF ochranného přípravku tuto dobu prodlužuje o násobky. Odborníci se kloní k závěru, že SPF 20 je minimální základ pro dostatečnou ochranu ve střední Evropě. Jižněji začínáme nejméně se SPF 30 a u vysloveně světlého fototypu I volíme SPF 50 a SPF 50+.
SPF ochranného přípravku pro děti by mělo být ve střední Evropě nejméně SPF 30, v jižní Evropě SPF 50 a v tropických oblastech SPF 50+.
Stupeň UVA ochrany přípravku by měl být nejméně 1/3 celkového SPF. Například přípravek se SPF 30 by měl mít UVA ochrany nejméně 10 a musí být uvedený na etiketě.
Odolnost vůči vodě je funkcí smývatelnosti ochranného přípravku. Voděodolné přípravky (water resistant) musí být plně účinné nejméně po dvou dvacetiminutových pobytech ve vodě, velmi voděodolné (very water resistant) přípravky musí být aktivní i po 80 minutách.
UV filtry - rozdělují se na chemické, fyzikální a hybridní (kombinované vlastnosti). Všechny ochranné přípravky pro opalování s deklarovaným SPF mohou v EU obsahovat jen povolené UV filtry, které jsou zdravotně nezávadné.



zdroj: SynCare