Kůže ovlasené části hlavy se nazývá skalp. Z hlediska její stavby je shodná s jakýmkoli jiným místem povrchu těla. Zásadní rozdíl však vyplývá z přítomnosti četných vlasových folikulů, ze kterých vyrůstají vlasy. Ty mají primárně ochrannou funkci a současně vytvářejí specifické prostředí, především z hlediska mikrobiálního osídlení. Na lidském těle se této oblasti podobají, byť jen vzdáleně, také ochlupená místa mužské hrudi a pubické ochlupení. I když se zde s klasickými lupy nesetkáváme, tvorba kožních šupin může být přítomna i zde, zejména při projevech častého kožních onemocnění - seboroické dermatitidy -, mezi jejíž projevy patří i tvorba lupů ve vlasech.
Společenství mikroorganizmů na povrchu kůže a ve vlasech
Lidské tělo je osídleno 100 trilióny mikroorganizmů, přičemž bakterií je přibližně 3,8 x 1013, což je převažující počet. Tato jen obtížně představitelná čísla dokládají, že naše soužití s mikroorganizmy je ve většina případů bezpečné a mnohdy nezbytné pro naše zdraví. Kupříkladu bakterie kolonizující tlusté střevo jsou nezbytné pro optimální trávení. Hovoříme o tak zvaných eubiotických mikroorganizmech, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Na druhé straně existuje řada škodlivých - patogenních mikrobů, jejichž výskyt nebo přemnožení může vyvolat zdravotní potíže. Typicky se jedná o zubní kaz, vaginózy nebo záněty dýchacích cest.
Lupy jako důsledek porušení rovnováhy mezi vlasy, kůží a osídlujícími mikroorganizmy
Pokožka ovlasené části hlavy i samotné vlasy jsou osídleny různými mikroorganizmy. Jedním z nich je rod kvasinek Malassezia. Ve většině případů jejich přítomnost nevyvolává žádné potíže. Pokud se však přemnoží, vedou k rozvoji zánětu kůže s typickými příznaky, jakými jsou zarudnutí, svědění a tvorba šupin - lupů. Pokud se problém neřeší včas, přechází do chronického stádia, jehož dominujícím znakem je narušení bariérových vlastností kůže. To se projeví dalším rozvojem zánětu a současně se z malých šupin stávají větší shluky, které jsou patrné i bez podrobnějšího pozorování. V mnoha případech se projevy již neomezují jen na ovlasenou pokožku, ale jsou patrny i v obočí, v nosoretních rýhách nebo u mužů v ochlupení hrudi. Pokud je stav spojen i s nadměrnou tvorbu mazu, hovoříme o seboroické dermatitidě. Toto onemocnění vždy vyžaduje léčbu, a to zpravidla kožním lékařem.
Lupy je třeba potlačovat včas
Vědci se dnes shodují, že hlavním faktorem rozvoje lupů je vznik mikrobiální nerovnováhy s následným přemnožením kvasinek Malassezia. Příčiny této nerovnováhy je třeba hledat v nesprávné péči o vlasy, nadměrné stresové zátěži nebo u některých onemocnění - cukrovka, autoimunitní choroby aj. Platí zásada, že jakmile se objeví lupy, je třeba začít důsledně s jejich potlačováním, včetně vhodných šamponů a volbou optimální vlasové kosmetiky.
zdroj: SynCare