Proč jsou Číňané dlouhověcí?

Proč jsou Číňané dlouhověcí?

Po staletí totiž konzumují goji. Co se skrývá pod tímto zvláštním názvem? Drobné ovoce, jehož název se správně čte jako goudži, jsou sušené plody kustovnice čínské. Mají sytě červenou barvu a jsou velké asi jako sušené rozinky. Chutí připomínají něco mezi brusinkou, jablkem nebo šípkem. Rostou v úrodné půdě himálajských podhůří na středně velikých keřích. V těchto oblastech jsou goji běžnou součástí jídelníčku a tady také najdeme obyvatele s nejdelším průměrným věkem na Zemi. Tradiční čínská medicína od nepaměti považuje goji za léčivou potravinu, která podporuje dlouhověkost, vitalitu a sexuální potenci. Díky svému působení na potenci získaly goji přezdívku přírodní viagra. Zpěvačka Madonna se nechala slyšet, že se této antioxidanty „nadupané“ dobroty nemůže nabažit.

Z nutričního hlediska jsou Goji dost možná tím nejhodnotnějším ovocem planety. Obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních, až 21 stopových prvků, jmenujme například zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a fosfor, jsou jedním z nejbohatších zdrojů karotenoidů ze všech známých plodů na Zemi, což naznačuje už jejich jasně červená barva. Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Musíme zmínit také beta-sitosterol. Tento rostlinný sterol se dnes využívá při podpůrné léčbě zvýšené hladiny cholesterolu, dále při problémech s prostatou a má také protizánětlivý účinek.

Naprosto unikátní je goji pro svůj obsah skupiny lycium polysacharidů. To jsou výjimečně silné antioxidanty, tedy látky, které neutralizují volné radikály. Právě volné radikály vznikají např. jako vedlejší produkt dýchání a jsou dnes považovány za hlavní příčinu stárnutí a degenerace organismu. Goji tedy v těle pomáhají zabraňovat poškození buněk a stárnutí organismu.

Dlouholetý odborný lékařský konzultant časopisů „Journal of Longevity Research“ (Zápisník Výzkumu Dlouhověkosti) a „Muscle and Fitness“ (Svaly a Tělesná zdatnost) a vědecký pracovník, Američan Dr. Bob Delmonteque tvrdí: „Více než 15% bílkovin, 21 stopových minerálů a 18 aminokyselin činí z plodů goji jedinečnou živinami nabitou potravinu přesahující všechna známá kritéria. To, co na mě dělá největší dojem, je množství celosvětových klinických výzkumů, které za goji stojí. Je dokázáno, že lycium polysacharidy obsažené v goji mají vskutku pozoruhodné antioxidační a imunitu podporující vlastnosti.“
Protože při kontaktu čerstvých Goji s pokožkou dochází k oxidaci a jejich zčernání, jsou při sklizni lehce setřeseny na plachty a poté usušeny v polostínu, dokud neztratí většinu vody. Celý proces pěstování a zpracování je velice šetrný a striktně se vyhýbá umělému dosoušení a jakémukoliv použití chemikálií. Tím je dosaženo maximální „živosti“ sušených plodů a tedy zachování jejich nejvyšší možné nutriční hodnoty.

GojiGoji se konzumují samotné jako mimořádně zdravá svačinka, nebo se přidávají do cereálních směsí a jogurtu. Skvělé je také přidávat goji do ovocných koktejlů a šejků, jejichž základem může být třeba super výživné konopné mléko. Čínskou specialitou je příprava čaje z goji, podobně jako to my děláme s šípky. Goji lze přitom sníst i po vyluhování. Odborníci tvrdí, že pro dosažení blahodárných účinků stačí konzumovat asi 30 gramů denně, což je jedna malá hrst tohoto zajímavého ovoce, kterého se prý nemohou nabažit některé světové celebrity.

Goji nakoupíte v obchodech se zdravou výživou nebo v některých specializovaných e-shopech, jako je například Biosféra.cz – www.biosfera.cz .