Shiatsu je velmi stará a léty propracovaná masážní technika, která napomáhá nejen k ozdravení organizmu, ale dokáže vyléčit i nemocnou duši. Výraz shiatsu znamená tlak prstů, ale většinou se při masáži používá i jemného tlaku dlaní, kolen, chodidel či loktů.
Kořeny této velmi příjemné procedury sahají do starověké Číny, avšak svou podobu, jak ji známe dnes, získala v Japonsku. Vychází ze starobylé japonské masážní techniky zvané Anma, která je založena na tradiční čínské medicíně.
V Japonsku je Shiatsu uznáváno jako oficiální léčebná metoda vyžadující univerzitní vzdělání terapeuta. Velkého rozvoje se tato masážní technika dočkala především v průběhu dvacátého století, kdy se dostala do USA a do západní Evropy. V této době vzniklo také mnoho nových stylů Shiatsu. Je to např. Zen Shiatsu, které spojuje principy východní medicíny se západní psychologií a fyziologií, Tantsu, které přidává prvky tantry, nebo Shiatsu prováděné ve vodě zvané Watsu.
Základním principem Shiatsu je jemnými tlaky a dotyky rozproudit energii v meridiánech, drahách procházejících naším tělem, a nastolit tak energetickou rovnováhu. Díky tlaku, který terapeut vyvíjí na postižená místa, dochází k potřebnému uvolnění, které umožňuje lepší cirkulaci životní energie. Toto obnovování energetické rovnováhy ovlivňuje fyzické i emocionální aspekty klienta. Masér by měl při Shiatsu dbát na celkový zdravotní stav masírovaného a pomoci mu spojit se s léčivou schopností jeho vlastního těla.
Samotná masáž probíhá na zemi na speciální podložce. Masírovaný je oblečený a může zaujmout polohu vleže, na břichu, na boku i v sedě. Proto je tato procedura vhodná i pro těhotné ženy. Ošetření tvá zpravidla 60 až 90 minut. Předcházet by měl krátký pohovor a po masáži je nutný čas na odpočinek.
Shiatsu, podobně jako většina východních léčebných metod, klade důraz zejména na prevenci. Snaží se odstranit i ty nejmenší zdravotní problémy dříve, než přerostou ve vážná onemocnění. Kromě toho masáž pomáhá při velkém množství konkrétních onemocnění. Pomáhá léčit civilizační choroby, urychluje rekonvalescenci po zraněních a operacích, zmírňuje bolesti hlavy, zad, kloubů i svalů. Posiluje krevní oběh a cévy a je také výborným pomocníkem v boji s únavou, nespavostí, stresem a depresemi. Blahodárně působí také na zažívací a dýchací ústrojí. Shiatsu se využívá i při léčbě neplodnosti či cukrovky.
Masáži by se měli vyhnout lidé s akutními stavy nemoci, lidé trpící osteoporózou a silnými záněty.