Tento zajímavý název skrývá v sobě tajemný keř, který se vyskytuje hlavně v Číně, Mongolsku, Indii, na Sibiři, ale rozšířil se i po celé Evropě. Je trnitý, vysoký až dva metry. Jeho listy jsou malé zeleno-stříbrné a plody zdobí korunu sytou oranžovou barvou. Název Hippophae, jak se tomuto stromu říkalo, pochází ze staré řečtiny. V překladu znamená „třpytící se kůň“. Staří Řekové totiž zpozorovali, že zvířata pasoucí se na místech, kde tato dřevina rostla, získávala nejen kypré tvary, ale i lesklou srst. U nás se Rakytník pěstuje hlavně jako okrasný strom a jeho blahodárné účiny byly donedávna přehlíženy.
Tento keř obsahuje více vitamínu C než pomeranč. Vědecké studie tvrdí, denní doporučenou dávku vitaminu C pokryje jediná bobulka Rakytníku. Dalšími léčivými složkami této dřeviny jsou vitamin A a organické kyseliny. Užívání posiluje imunitu, zabraňuje padání vlasů a zlepšuje stav kloubů při revmatu. Dokonce se ukazuje, že působí i protinádorově.
Listy se používají při prevenci artritidy, žaludečních vředů a dně. Jsou zdroje vitamínů, minerálních látek, flavonoidů, aminokyselin. Mnohem více se však používají plody. Bobule se mohou jíst čerstvé, sušené, mražené i zpracované v oleji. Šťáva z plodů se přidává do džusů a má široké spektrum prospěšných látek. Obsah bobulí se používá jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, onemocnění žaludku a střev. Rakytníková šťáva dodává dlouhodobou výkonnost, zlepšuje koncentraci, paměť a myšlení. Působí proti infekcím, posiluje cévní soustavu, imunitu a dokonce zpomaluje stárnutí. Pokud si chcete zlepšit zrak, je Rakytník tou pravou volbou.
Dalším zdrojem vitamínů a prospěšných látek je rakytníkový olej. Vyrábí se ze semen plodů. Obsahuje vitamíny A, C, E a další. Vnitřní i vnější podání oleje podporuje tvorbu žluči a trávících enzymů. Stimuluje játra, plíce a používá se při různých plicních onemocnění. Pomáhá léčit žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné. Může pomáhat při bolesti a léčbě popálenin, omrzlin, proleženin a bércových vředů. Dále olej regeneruje sliznice trávícího a pohlavního ústrojí, regeneruje tkáně a zabraňuje vzniku křečových žil. Používá se v léčbě hemeroidů, gynekologických obtíží nebo při ozařování u rakoviny jícnu a žaludku. Je to náhražka rybího tuku.
Výčet příznivých látek pro organismus by mohl dále pokračovat, jelikož tato zázračná rostlina je velmi bohatá. Jako keř je Rakytník nenáročný k pěstování. Je to rostlina dvoudomá, proto je potřeba vysadit samčí i samičí keře. Samičí rostlina plodí, proto se doporučuje vysazovat v poměru pět až deset samičích na jednu samčí. Snáší dobře sucho, nesmí ale zaschnout hned po vysazení! Plody zrají v září a proto se sbírají až v zimě. V terénu rozprostřete pod keřem plachtu a bobule setřeste na zem.
Pokud nemáte zahrádku, nebo nedůvěřujete svým zahradnickým dovednostem, můžete si pořídit tabletky s Rakytníkovým výtažkem. Jejich cena se pohybuje kolem dvou set korun. Rakytníkový olej je o něco dražší, ale pokud máte nějaké potíže, jste v rekonvalescenci, nebo jen dbáte o své zdraví a krásu, jeho koupě se vyplatí.