Olivový olej, někdy přezdívaný jako královský elixír zdraví, elixír života či jako tekuté zlato, má pro tyto své přenesené názvy stoprocentní oprávnění. Nejenže se vyznačuje velmi prospěšnými účinky na lidské zdraví, jak dokazuje řada vědeckých studií, ale je proslulý i svým využitím v kosmetice. Tyto poznatky však nejsou v žádném případě produktem moderní doby, jelikož olivový olej byl pro lékařské, kosmetické i kulinářské potřeby využíván již před více než 3500 lety př. n. l. některými starověkými národy, zejména Řeky, Římany a Egypťany. V současnosti jsou největším producentem olivového oleje Španělsko a Itálie, kde každoroční sklizeň oliv představuje významnou událost.
Neexistuje pouze jediný druh oleje, ale podle způsobu zpracování oliv rozlišujeme hned několik skupin. Nejkvalitnější je extra panenský olivový olej, který se lisuje za studena a vzniká pouze z prvního lisování. Méně kvalitními variantami jsou panenský olej, rafinovaný olej a olej vznikající jejich smísením. Na spodu pomyslného žebříčku je matolinový olivový olej. Ten vzniká z posledního lisování, vyznačuje se špatnou kvalitou, a proto se využívá především pro technické účely.
O prospěšnosti olivového oleje na lidské zdraví nemůže být pochyb. Kromě vědeckých studií to dokazují i obyvatelé středomořských států, kteří díky hojné celoživotní konzumaci ovoce, zeleniny, mořských plodů, vína a hlavně olivového oleje netrpí civilizačními chorobami tolik jako ostatní evropské národy a dožívají se i vyššího věku.
Olivový olej je bohatý na vitamíny A, D, E, K, na přírodní vlákninu, na některé zdraví prospěšné minerály, zejména železo, vápník, hořčík a draslík, a také na nenasycené mastné kyseliny. Ty se starají o správný metabolizmus živin a omezují vznik cévních onemocnění, protože snižují hladinu cholesterolu v krvi. Olivový olej se svým nezanedbatelným obsahem přírodních antioxidantů zpomaluje stárnutí buněk a působí také jako prevence proti rakovině.
Obecně lze říci, že olivový olej dále bojuje proti civilizačním chorobám, ke kterým patří srdečně-cévní, kloubní a nádorová onemocnění, obezita, cukrovka, deprese, chronická únava a další. Posiluje imunitní systém, podporuje hubnutí, blahodárně působí na zažívací trakt a oběhový systém. Zásadně se podílí i na léčbě kožních chorob, například lupenky, plísní nebo ekzémů. Dokonce pomáhá zmírnit kašel i bolesti v uších.
Velmi významné je postavení olivového oleje také ve světě kosmetiky. Příznivě totiž působí proti stárnutí pokožky, úžasně ji regeneruje a zanechává ji vyživenou a sametově hebkou. Působí hojivě, a je proto vhodný především na kůži velmi suchou a poškozenou, ale i na citlivou dětskou pokožku. Obdobně působí na nehty a suché vlasy, které hydratuje a regeneruje. Používat můžete buďto čistý olivový olej nebo se můžete spolehnout na různorodé kosmetické výrobky, které jej obsahují.