Bělení pleti má dlouhé historické kořeny a dodnes se s ním můžeme setkat především u části hispánské, asijské i černošské populace. Právě onen vztah k historii vede k tomu, že pojem bělení se nesprávně používá i pro postupy, které mají za cíl nikoli vybělit pleť, ale zesvětlit pigment v určitém místě do přirozeného odstínu. U populace bělochů, která převažuje v Evropě a v severní Americe, je zesvětlení pigmentu často spojeno s dalším pojmem, a tím je sjednocení barevného tónu pleti. Lze konstatovat, že v současné době existují tři kosmetické postupy, které v určité míře ovlivňují barvu pokožky, lišící se především metodami a typy volených přípravků.
Bělení pleti
Bělící postupy mají za cíl zcela potlačit pigmentaci. Výsledkem může být buď trvalá, nebo dočasná ztráta pigmentu. Použité složky přípravku musí zcela potlačit činnost pigmentových buněk - melanocytů. Nejjednodušší je jejich devitalizace, chceme-li, zabití. A právě zde se skrývají největší rizika bělení. Látky, které to dokáží, mají toxický účinek. Za zahubený melanocyt není náhrada. Proto kůže zůstává bílá a je zvýšeně vnímavá na slunce. Výsledný efekt tak nemusí být esteticky vždy přijatelný. Historicky se používala rtuť. Ta je však mimořádně toxická; poškozuje nervový systém a ledviny. Její pravidelná aplikace vedla v minulosti k smrtelným otravám. Mírnější účinky má hydrochinon. Přesto i on má řadu nežádoucích vlastností, což vedlo k jeho zákazu v kosmetice. Velká diskuze je vedena i u tzv. přírodního hydrochinonu -beta-arbutinu-, který se stále nachází v některých kosmetických přípravcích. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitelů EU nepokládá jeho použití pro kosmetické účely za bezpečné. Obecně lze říci, že v profesionální kosmetické praxi se postupy, které mají vést k vybělení pleti, prakticky nepoužívají z důvodu známých rizik.
Proč měl Michael Jackson světlou pleť
Mohou existovat důvody, pro které je nezbytné významně potlačit tvorbu pigmentu. Například u vitiliga, kde zbytky pigmentu působí rušivě. Jiným příkladem byl Michael Jackson, který pokládal bílou kůži za součást svého image. Proto, kromě některých chirurgických zákroků, používal i přípravky s obsahem derivátů hydrochinonu, které mu předepisovali jeho lékaři.
Zesvětlení pigmentu
Při těchto postupech není účelem úplné potlačení melaninu v pleti, ale určité omezení jeho tvorby melanocyty. Zesvětlující látka by tedy v ideálním případě měla zesvětlit pigment do úrovně okolní barvy pleti. Těmito postupy nevznikají bílé skvrny, jak je tomu běžně při bělení. Zesvětlení se používá jak v kosmetice, tak v medicíně. Typickými příkladem je nadměrná pigmentace po opalování, po akné nebo melasma v těhotenství.
Sjednocení pigmentu
Lze jej dosáhnout barevnými korektory nebo BB krémy, do kterých mohou být přidány zesvětlující složky.
zdroj: SynCare